T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ÇANAKKALE HAVALİMANI

​​​​​​

ATC

HAVALİMANIMIZ KULE BİRİMİ;

Çanakkale Havalimanına inen/kalkan ve Havalimanımız Kontrol Sahasından geçen bütün hava araçları için; Hava Trafik Hizmetleri (ATS-Air Traffic Services) vermekle sorumludur.

Hava Trafik Hizmetleri (Ats-Air Traffic Services):

Hava Trafik Kontrol Hizmeti (ATC-Air Traffic Control): Gerek hava araçları arasında gerekse hava araçları ile her türlü mânialar arasında çarpışmaların önlenmesi ile emniyetli, hızlı ve düzenli hava trafik akışının sağlanması amacıyla verilen hizmettir.

Uçuşların; emniyetli, düzenli ve en az gecikme ile gerçekleştirilmesi amacıyla verilen Hava Trafik Kontrol Hizmeti, üç kategoride sunulmaktadır:

a) Saha Kontrol (ACC) Hizmeti: Kontrol sahaları içerisindeki kontrollü hava yollarında hava araçlarına verilen ATC hizmetini,

b) Yaklaşma Kontrol (APP) Hizmeti: Bir veya birden fazla meydana iniş/kalkış yapan kontrollü uçuşlara verilen ATC hizmetini,

c) Meydan Kontrol (TWR) Hizmeti: Bir Meydan manevra sahasında ve meydan civarında uçan bütün hava araçları için verilen ATC hizmetini tanımlamaktadır.

Bu amaçla Havalimanımız Kulesinde; hava araçlarına Meydan Kontrol Hizmeti ve Yaklaşma Kontrol Hizmeti verilmektedir. Meydan Kontrol Hizmeti Çanakkale Kule tarafından, Yaklaşma Kontrol Hizmeti ise Çanakkale Kule Birimi ile HTKM (Smart) (Ankara ACC) arasında yapılan Anlaşma Mektubundaki hususlara göre verilmektedir.

Birimimizin sorumlu olduğu hava sahası ÇANAKKALE Kontrol Sahası (CTR)' dır.

ÇANAKKALE KONTROL SAHASI BİLGİLERİ (CTR:)

CNK VOR Merkez olmak üzere;

Yatay Limiti: 5 NM yarıçaplı hava sahası

Dikey Limit: 5000 Feet

Geçiş İrtifası (TA-TRANSITION ALTITUDE): 10.000 FEET

Bağlantı Yolu: UW 92

Minimum Yol İrtifası (MEA: MINIMUM ENROUTE ALTITUDE): FL 55

Bağlantı Noktası: BİGA VOR

Havalimanımız Hava Seyrüsefer Hizmetleri "TSE-ISO-EN 9001-2015" Kalite Belgesine sahiptir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü